About Us

Audit and Standards Committee

Considers, monitors and reviews the development and operation of the Authority's risk management in accordance with best practice. Formulates and approves policy documentation in respect of Strategic Risk processes and reviews the effectiveness of their application throughout the Authority.
18 June 2013 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 1 of 4, Displaying meetings 1 to 10 of 33 meetings found in selected date range
26 September 201310:3012:30Conference SuitesOccurred
22 January 201410:3012:30Conference SuitesOccurred
16 April 201410:3012:30Conference SuitesOccurred
30 June 201410:3012:30Conference SuitesOccurred
24 September 201410:3012:10Conference SuitesOccurred
21 January 201510:3011:04Conference SuitesOccurred
15 April 201510:3011:55Conference SuitesOccurred
29 June 201510:3011:36Conference SuitesOccurred
28 September 201510:3011:33Conference SuitesOccurred
18 January 201610:3011:03Conference SuitesOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr Alan Amos Vice Chairman 17/06/2015 - current 86%
Herefordshire Alliance
Councillor Mr Sebastian Bowen Member 13/06/2019 - current 62%
Conservative
Councillor Mr Bob Brookes Member 01/07/2021 - current 0%
Conservative
Councillor Mr Brandon Clayton Member 01/07/2021 - current 0%
Conservative
Councillor Mr Ian Hardiman Member 28/06/2017 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Adrian Hardman Member 27/09/2016 - current 65%
Conservative
Councillor Mr Marcus Hart Chairman 28/06/2017 - current 93%
Conservative
Councillor Mrs Emma Marshall Member 01/07/2021 - current 100%
GAIA (Green and Independent Alliance)
Councillor Ms Natalie McVey Member 01/07/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Richard Julian Morris Member 13/06/2019 - current 50%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368241

Other Information