About Us

Audit and Standards Committee

Considers, monitors and reviews the development and operation of the Authority's risk management in accordance with best practice. Formulates and approves policy documentation in respect of Strategic Risk processes and reviews the effectiveness of their application throughout the Authority.
18 June 2013 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
25 April 201810:3011:34Conference SuitesOccurred
25 July 201810:3011:21Conference SuitesOccurred
22 January 201914:3015:18Lakeview Room, County HallOccurred
24 April 201910:3012:00Council ChamberScheduled 
30 July 201914:0015:00CFO's OfficeScheduled 
15 October 201910:3012:00CFO's OfficeScheduled 
22 January 202010:3012:00CFO's OfficeScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ms Pat Agar Member 17/09/2014 - current 80%
Conservative
Councillor Mr Alan Amos Vice Chairman 17/06/2015 - current 85%
It's Our County (Non-aligned)
Councillor Ms Tracy Bowes Member 11/05/2018 - current 50%
Conservative
Councillor Ms Kema Guthrie Member 17/09/2014 - current 67%
Conservative
Councillor Mr Ian Hardiman Member 28/06/2017 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Adrian Hardman Member 27/09/2016 - current 50%
Conservative
Councillor Mr Marcus Hart Chairman 28/06/2017 - current 100%
Independant
Councillor Mr Bob Matthews Member 17/09/2014 - current 33%
Conservative
Councillor Mr Paul Middlebrough Member 28/06/2017 - current 80%
Conservative
Councillor Dr Ken Pollock Member 28/06/2017 - current 80%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368241

Other Information