About Us

Policy and Resources Committee

Deals with all matters relating to the development of strategic policy, financial management, assets, staffing and performance. Advises the Authority in relation to the adoption of the Policy Framework.
28 September 2010 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 1 of 5, Displaying meetings 1 to 10 of 43 meetings found in selected date range
01 November 201010:3012:30Conference SuitesOccurred
08 December 201010:3012:30Conference SuitesOccurred
28 January 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
24 March 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
08 June 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
07 September 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
23 November 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
25 January 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
07 March 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
07 June 201210:3012:30Conference SuitesOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr Rob Adams Vice Chairman 17/09/2014 - current 95%
Conservative
Councillor Mr Brandon Clayton Member 28/06/2017 - current 75%
Conservative
Councillor Mr Thomas David Baker-Price Member 28/06/2017 - current 88%
Labour
Councillor Mr Andy Fry Member 17/09/2014 - current 74%
Conservative
Councillor Ms Kema Guthrie Member 23/10/2019 - current No meetings since joining
Independent Group
Councillor Dr Charles Anthony Hotham Member 28/06/2017 - current 75%
2017 Group (Liberal Democratic & Green Party)
Councillor Mrs Fran Oborski MBE Member 17/09/2014 - current 89%
Conservative
Councillor Mr Roger Phillips Member 17/06/2015 - current 81%
Conservative
Councillor Mrs Jane Potter Member 28/06/2017 - current 88%
2017 Group (Liberal Democratic & Green Party)
Councillor Professor John Raine Member 13/06/2019 - current 0%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368219

Other Information