About Us

Policy and Resources Committee

Deals with all matters relating to the development of strategic policy, financial management, assets, staffing and performance. Advises the Authority in relation to the adoption of the Policy Framework.
28 September 2010 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr David Chambers Member 01/07/2021 - current 67%
Conservative
Councillor Mr Allah Ditta Member 01/07/2021 - current 33%
Herefordshire Alliance
Councillor Mrs Kath Hey Member 01/07/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Jo Monk Member 01/07/2021 - current 33%
Conservative
Councillor Mr Dan Morehead Member 01/07/2021 - current 33%
Conservative
Councillor Mr Roger Phillips Chairman 17/06/2015 - current 86%
Conservative
Councillor Ms Linda Robinson Member 01/07/2021 - current 67%
Herefordshire Alliance
Councillor Mr Louis Stark Member 01/07/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Kit Taylor Vice Chairman 17/09/2014 - current 96%
Unity (Labour and Liberal Democrat)
Councillor Mr Richard Udall Member 17/09/2014 - current 79%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368219

Other Information