About Us

Full Authority

All Members meet together as the Authority. These meetings are open to the public unless exempt or confidential information is being discussed. Here Members decide the Authority’s overall policies and set the budget each year. The Authority appoints committees to undertake functions on behalf of the Authority and provides the means by which those committees can subsequently be held to account for the decisions they make.
24 June 1998 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 58 meetings found in selected date range
30 May 201810:0011:30Council Chamber, County HallOccurred
19 December 201810:3011:58Shire HallOccurred
11 February 201910:3012:40Council Chamber, County HallOccurred
12 June 201911:0012:41Council Chamber, County HallOccurred
15 October 201912:0013:33Council Chamber, County HallOccurred
18 December 201910:3012:21Wyre Forest House Council ChamberOccurred
12 February 202010:3012:08Shire HallOccurred
10 June 202010:3012:08Virtual MeetingOccurred
16 June 202000:00TBCinformation items onlyScheduled
16 September 202010:0011:00Virtual MeetingOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
123
Page 2 of 3, Displaying items 11 to 20 of 25 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr Marcus Hart Member 02/06/2017 - current 72%
Herefordshire Alliance
Councillor Mrs Kath Hey Member 12/06/2019 - current 91%
Conservative
Councillor Mrs Emma Marshall Member 28/05/2021 - current 100%
GAIA (Green and Independent Alliance)
Councillor Ms Natalie McVey Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Jo Monk Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Dan Morehead Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Richard Julian Morris Member 12/06/2019 - current 64%
Conservative
Councillor Mr Roger Phillips Chairman 04/06/2015 - current 92%
Unity (Labour and Liberal Democrat)
Councillor Mr Josh Robinson Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Linda Robinson Member 28/05/2021 - current 100%
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368209

Other Information