About Us

Full Authority

All Members meet together as the Authority. These meetings are open to the public unless exempt or confidential information is being discussed. Here Members decide the Authority’s overall policies and set the budget each year. The Authority appoints committees to undertake functions on behalf of the Authority and provides the means by which those committees can subsequently be held to account for the decisions they make.
24 June 1998 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 3 of 6, Displaying meetings 21 to 30 of 58 meetings found in selected date range
18 June 201310:3012:30Conference SuitesOccurred
03 October 201310:3012:30Conference SuitesOccurred
11 December 201310:3012:30Conference SuitesOccurred
19 February 201410:3012:30Conference SuitesOccurred
09 June 201410:3012:30Conference SuitesOccurred
01 October 201410:3011:56Shire HallOccurred
10 December 201410:3012:20Conference SuitesOccurred
18 February 201510:3012:40Conference SuitesOccurred
17 June 201510:3012:30Conference SuitesOccurred
08 October 201510:3012:10Shire HallOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
123
Page 2 of 3, Displaying items 11 to 20 of 25 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr Marcus Hart Member 02/06/2017 - current 72%
Herefordshire Alliance
Councillor Mrs Kath Hey Member 12/06/2019 - current 91%
Conservative
Councillor Mrs Emma Marshall Member 28/05/2021 - current 100%
GAIA (Green and Independent Alliance)
Councillor Ms Natalie McVey Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Jo Monk Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Dan Morehead Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mr Richard Julian Morris Member 12/06/2019 - current 64%
Conservative
Councillor Mr Roger Phillips Chairman 04/06/2015 - current 92%
Unity (Labour and Liberal Democrat)
Councillor Mr Josh Robinson Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Linda Robinson Member 28/05/2021 - current 100%
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368209

Other Information