About Us

Full Authority

All Members meet together as the Authority. These meetings are open to the public unless exempt or confidential information is being discussed. Here Members decide the Authority’s overall policies and set the budget each year. The Authority appoints committees to undertake functions on behalf of the Authority and provides the means by which those committees can subsequently be held to account for the decisions they make.
24 June 1998 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 2 of 6, Displaying meetings 11 to 20 of 58 meetings found in selected date range
22 June 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
28 September 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
14 December 201110:3012:30Conference SuitesOccurred
15 February 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
22 May 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
20 June 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
19 July 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
21 September 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
12 December 201210:3012:30Conference SuitesOccurred
13 February 201310:3012:30Conference SuitesOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
123
Page 2 of 3, Displaying items 11 to 20 of 25 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr Adrian Hardman Member 06/06/2016 - current 78%
Conservative
Councillor Mr Marcus Hart Member 02/06/2017 - current 74%
Herefordshire Alliance
Councillor Mrs Kath Hey Member 12/06/2019 - current 92%
Conservative
Councillor Mrs Emma Marshall Member 28/05/2021 - current 100%
GAIA (Green and Independent Alliance)
Councillor Ms Natalie McVey Member 28/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Jo Monk Member 28/05/2021 - current 50%
Conservative
Councillor Mr Dan Morehead Member 28/05/2021 - current 50%
Conservative
Councillor Mr Richard Julian Morris Member 12/06/2019 - current 67%
Conservative
Councillor Mr Roger Phillips Chairman 04/06/2015 - current 93%
Conservative
Councillor Ms Linda Robinson Member 28/05/2021 - current 100%
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368209

Other Information