About Us

Full Authority

All Members meet together as the Authority. These meetings are open to the public unless exempt or confidential information is being discussed. Here Members decide the Authority’s overall policies and set the budget each year. The Authority appoints committees to undertake functions on behalf of the Authority and provides the means by which those committees can subsequently be held to account for the decisions they make.
24 June 1998 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 47 of 47 meetings found in selected date range
30 May 201810:0011:30Council ChamberScheduled
19 December 201810:3011:58Shire HallScheduled
11 February 201910:3012:40Council ChamberScheduled
12 June 201911:0012:41Council ChamberScheduled
15 October 201912:0012:00Council ChamberScheduled 
18 December 201910:3012:00Shire HallScheduled 
12 February 202010:3012:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 25 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mr Rob Adams Member 17/09/2014 - current 84%
Labour
Councillor Ms Pat Agar Member 17/09/2014 - current 63%
Conservative
Councillor Mr Alan Amos Member 04/06/2015 - current 62%
Conservative
Councillor Mr Brandon Clayton Member 02/06/2017 - current 75%
Conservative
Councillor Mr Thomas David Baker-Price Member 02/06/2017 - current 100%
Independent Group
Councillor Mr Sebastian Bowen Member 12/06/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Elizabeth Eyre BEM Member 04/06/2015 - current 69%
Labour
Councillor Mr Andy Fry Member 17/09/2014 - current 89%
Conservative
Councillor Mr Ian Hardiman Member 02/06/2017 - current 75%
Conservative
Councillor Mr Adrian Hardman Member 06/06/2016 - current 83%
Committee & Members' Services
committeeservices@hwfire.org.uk
01905 368209

Other Information